Bonsai Merklín 2014 - PROGRAM

03.05.2014 22:47

BONSAI MERKLÍN 2014

 

XI. mezinárodní výstava bonsají a suiseki
24.-25.května / Zámek v Merklíně u Přeštic

Pod záštitou Velvyslanectví Japonska a hejtmana Plzeňského kraje


Zveme Vás na tradiční výstavu bonsají a suiseki - vystavují pěstitelé z Česka, Německa, Polska, Slovenska a Vietnamu.

 

Výstavu nově obohatí:

 

* expozice „Japonské svitkové obrazy Kakejiku“ *
Využijte jedinečné příležitosti spatřit originální japonské malby krajin, zvířat, květin a kaligrafií, či reprodukce známých originálů od Miyamoto Musash. Svitky bude možné zakoupit.

www.japonska-kaligrafie.com

 

 

* expozice Orchidejí – druh Phalaenopsis *

FIŠER - KVĚTINY s.r.o., cca 200ks, prodej orchidejí a potřeb pro pěstitele

Workshop – pěstování orchidejí, péče, přesazování vždy od 14.30hod

www.fiser-kvetiny.cz

 

 

Časový harmonogram výstavy

 

Sobota 24.5.2014

 

Před zámkem

9.00 hod    Ukázka Kung-fu, David Šejna

Kung-fu studio Plzeň, www.hungkakungfu.cz

 

Atrium zámku

10.00 hod    Koncert - "Zvuk stromů" Josef Šponiar, Chotěšov

Životní cesta Josefa Šponiara vede přírodou. Tudy prochází, když se vydává za každým dalším nástrojem didgeridoo,

který pak sám vyrábí s láskou a citlivostí pro jeho povahu. Dovršením jeho díla je to, jak jej potom rozezní a spojí v celek.
 
Přijďte si vychutnat atmosféru krásných bonsají spojenou s hudbou z přírody..
 
V průběhu celé soboty bude možné shlédnout a zakoupit dřevěné sochy, které vyrobil sám Josef Šponiar. Budou probíhat také ukázky jejich výroby.
 

 

Velký sál

 

  9.30 – 12.30 hod       Demo - P.Czerniachowski (Polsko) a Miloš Kopsa

 

13.00 – 14.00 hod       Exhibice orgiami z velkého formátu - Petr Stuchlý a Marcela Buřilová - Modulární objekt

Zástupci České origami společnosti (https://www.origami-cos.cz/). Origami je japonské slovo, které znamená "skládat papír". Skládání papíru má v Japonsku dlouhou tradici, ale rozvíjelo se i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě.

Zástupci ČOS (Petr Stuchlý, Marcela Buřilová, Milada Bláhová a Lucie Metelková) zajistí origami dílny a malou expozici origami - poskládáných květin z papíru.

 

14.00 – 15.00 hod       Ukázka kaligrafie na velký formát, přednáška „Vznik kaligrafie a čínské znaky“ - René Skupý, Praha

René Skupý se s kaligrafií poprvé setkal roku 1997 v japonské základní škole v Praze, kde pod vedením Japonců žijících v České republice probíhal kurs pro veřejnost. Kaligrafie mu učarovala a po několika letech docházení do japonské školy a setkání s kaligrafem Pascalem Kriegerem, žijícím v Ženevě, se rozhodl pokračovat pod jeho vedením. V době rozmachu japonských firem a nedostatku tlumočníků se mu nabídla možnost práce tlumočníka na plný úvazek, kterou vykonával po čtyři roky, než se rozhodl odjet na roční pobyt do jazykové školy v Tokiu, kde absolvoval intenzivní kurs pro pokročilé. Za druhého pobytu v Japonsku v roce 2006 ho jeho dosavadní učitel Krieger představil Saitó Isodžimu, prezidentu kaligrafické federace Tóka, kam Skupý po dobu patnácti měsíců docházel na hodiny kaligrafie. V roce 2009 před návratem do vlasti složil zkoušku na 6. dan a začal vyučovat kaligrafii a japonštinu. Dnes se aktivně účastní seminářů kaligrafie v Evropě, pomáhá organizovat výstavy a měsíc co měsíc posílá svůj domácí úkol na opravu do Japonska. Živí se výukou japonštiny, kaligrafie, příležitostně tlumočením a trénováním bojového umění aikido na Fakultě tělesné výchovy a sportu.

 

 

15.00 – 16.30 hod       Přednáška „Japonské meče“ - Pavel Bolf

Pavel Bolf se zabývá výrobou Japonských mečů tradiční technologií. Hlavním náplní jeho tvorby je objevování starých postupů a snaha reprodukovat čepele období Koto. Zaměřuje se zejména na čepele období kamakura a produkci školy Ichimonji. 

Několikrát navštívil Japonsko za účelem studia mečů. V loňském roce byl pozván do Ichinoseki, aby zde vyrobil dva meče. Jeden pro Chubachi muzeum mečů v Osaki a druhý pro společnost zabývající se výzkumem a studiem Mokusa To Kenkyu Kai, jež jsem členem.

 

16.30hod                     Aukce bonsají - licitátor Igor Bárta

 

 

Park

 

10.30hod                     Čchi kung Osm kusů brokátu workshop – Jan Albrecht, Plzeň

Jemné, energetické, vnitřní cvičení. Práce s vitální energií čchi, vizualizace, uvolnění. Žádné fyzicky náročné cviky, jedná se spíše o „meditaci v pohybu“. Cvičení je určeno pro každého, není omezeno věkem ani zdravotním stavem. Ukážeme a vyzkoušíme si jednoduchou sestavu, kterou si můžete zacvičit kdykoli doma, v přírodě i v práci...

 

12.00hod                     Řezbářská show s motorovou pilou – Jaroslav Pecháček, Morava

Účastník soutěže Česko Slovensko má talent

Cca do 16.00hod, www.abakuk.cz

 

14.00hod                     Aikido a Iaidó – Aikido Dojo Plzeň

Aikido znamená "vítězství prostřednictvím míru". Smyslem tréninku aikido je vyřazení strachu a agresivity, rozvoj osobnosti a duševního postoje. Jde o nalezení harmonie mezi duchem a tělem a o mobilizaci potenciálu vnitřní síly člověka. Iaido je zvláštní forma japonského šermu. Jeho obsahem je dovednost bleskového vytasení zbraně pro první rozhodující zásah. www.adp-i.cz

 

15.00hod                     Tameshigiri - sekací testy japonským mečem – Jan Beneš, Žatec

Ukázka Toyama Ryú Battójutsu, Iaidó – soubor technik (Kata) tasení japonského meče následované ukázkou Tameshigiri – sekací testy japonským mečem.

 

16.00hod                     Duše přírody - meditace v kruhu - Michaela Lusílija Nováková, Šťáhlavy + Josef Šponiar (didgeridoo)

Tiché setkání se srdcem merklínské přírody. Čeká vás uvolnění, klid a relaxace v přírodě.

Cca 60min, vhodné donést podložku na sezení, uskuteční se pouze za příznivého počasí.

Michaela Lusílija Nováková ( www.simbis.cz ) se zaměřuje na osobní rozvoj, transformaci a kreativitu. Vede meditační večery, kurzy pro ženy a kreativní semináře. Poskytuje konzultace v oblasti životní cesty a partnerských vztahů. Pečuji o ducha mícháním aromaterapie na míru. Vyrábí energetické svíčky a kreslí mandaly. Její produkty bude možno zakoupit v prodejním stanu.

 

Stan – park

 

9.00 – 18.00 hod         Ukázka výroby DAIZA – Jarda Poupa

Každému suiseki přísluší speciálně upravená dřevěná podložka, které říkáme DAIZA (dai = podložka, za = vhodný, doplňující).

Úkolem takto speciálně vyřezané podložky (daiza) je kámen vhodně doplnit, podtrhnout jeho jednoduchost, dodatečně zvýraznit jeho charakter, naopak výrazný kámen přitlumit nebo, je-li třeba, upravit jeho tvar.

https://www.bonsai-dnes.cz/show-article.php?cl=1095004909

 

 

9.00 – 18.00 hod         Workshop – Jarda Marek, Libor Slatinka, Šárka Jásenská

Využijte příležitost a doneste svoje stromy – bonsaje k úpravě, případně konzultaci.

Služba je zcela zdarma.

                                   Pokračování soutěže ve tvarování

 

 

Salonek

 

10.00 – 13.30hod        Kaligrafie na přání návštěvníků – René Skupý

 

10.00 – 16.00hod        Origami dílny – Česká origami společnost

 

 

Neděle 25.5.2014

 

Před zámkem

 

9.00 hod    Ukázka Kung-fu, David Šejna

Kung-fu studio Plzeň, www.hungkakungfu.cz

 

Velký sál

 

  9.30 – 12.30 hod       Demo – Šárka Jásenská, Libor Slatinka

 

13.00 – 14.00 hod       Exhibice orgiami z velkého formátu - Petr Stuchlý a Marcela Buřilová - Modulární objekt

 

14.00 hod                    Přednáška „Začalo to Reiki“, Josef Doubek, Domažlice

Manželé Doubkovi postupně představí alternativní metody, které praktikují ve svojí poradně. Obě přednášky se budou týkat zdraví, jak si zdraví vylepšit, jak na sobě pracovat, aby nám bylo lépe, abychom zvládli vztahy, zaměstnání, naše děti, apod.

 

15.00 hod                    Přednáška „Poznej sám sebe –aurogramy, změn své myšlení a uzdravíš se, Renata Doubková

 

 

Park

 

10.00 hod                    Řezbářská show s motorovou pilou – Martin Komárek   

Reprezentant České republiky v dřevorubeckém sportu

 

10.30 hod                    Tameshigiri - sekací testy japonským mečem – Jan Beneš, Žatec

 

14.00 hod                    Kreslení mandal (workshop) - Michaela Lusílija Nováková

Hravé tvoření mandal pro malé i velké. Přijďte si nakreslit svoji mandalu, pro sebe nebo jako dárek pro někoho blízkého. Cca 120 minut, skupina max 20 lidí,vhodné donést podložku na sezení.

 

15.00 hod                    Kyudo - Japonská lukostřelba– Marek Műller,Česká asociace japonské lukostřelby

 „Správně vystřelený šíp vždy zasáhne cíl. Ne každý šíp, který zasáhl cíl, byl ale správně vystřelen.“

Moderní kyudo, jak ho cvičíme my, vzniklo v Japonsku až po druhé světové válce na základě několika starých lukostřeleckých škol, s využitím jejich nejefektivnějších postupů. Typicky pro Japonsko tak vznikla forma lukostřelby, kterou je možné považovat za jakousi bonsaj střelby z luku, protože vše zbytné z ní bylo odebráno. Zůstalo pouze základních osm pohybů při napínání luku a etické principy chování, zdůrazňující pokoru a toleranci.

Kořeny japonské lukostřelby leží v Japonsku a v Číně, přesto je zajímavá a obohacující pro kohokoliv. Poskytuje relaxaci, podnět k přemýšlení o sobě samém i cvičení strečingového typu. Základní cvičení sestává z jedné jediné katy (šahó-hassetsu), jejímž neustálým opakováním a zautomatizováním je možné dosáhnout i stavů mysli připomínajících meditaci. Posílí během dnešního sedavého života opomíjené zádové svalstvo a zprostředkuje uvědomění správného držení těla, které je možné aplikovat i mimo trénink. Poskytuje prostor k soustředěnému vnímání cíle a vlastní mysli. Na opačném konci tělocvičny proti střelci nestojí nikdo s nataženým lukem, je tam jen papírový terč. Žádné nebezpečí proto nehrozí a střelec musí sám v sobě najít dostatek síly pro boj „se sebou samým.“ Musí být natolik disciplinovaný, aby do každého výstřelu vložil všechnu svou energii i um a nesnažil se nic ošidit. Protože jediný, koho může ošidit, je on sám. Kyudo je o uvědomění si vlastních slabin a soustředěném boji s nimi. Dokáže v člověku posílit vnitřní  disciplínu, sebezapření i pokoru. Obsahuje mnoho moudra i pro běžný život. https://kjudo.cz/

 

Stan – park

 

9.00 – 18.00 hod         Ukázka výroby dai – Jarda Poupa

 

9.00 – 18.00 hod         Workshop – Jarda Marek, P.Czerniachowski (Polsko) a

          Miloš Kopsa

Využijte příležitost a doneste svoje stromy – bonsaje k úpravě, případně konzultaci.

Služba je zcela zdarma.

 

Salonek

 

10.00 – 16.00hod        Origami dílny – Česká origami společnost

 

V zámeckém areálu:

 

Expozice originál japonských KOI (www.nishikigoi.cz)

Prodej japonských potravin - Japamania (www.japamania.cz)

Japamania je specializovaná prodejna s japonskými a asijskými potravinami, zaměřená na zdravý životní styl.

Pro zákazníky, kteří se zajímají o japonskou kulturu, své zdraví a zdravý životní styl, protože chtějí žít zdravě a chtějí se seznámit s japonskou kulturou.

Na rozdíl od marketů a podobných prodejen nabízí Japamania, kromě zboží na kamenné prodejně a internetu, zákazníkovi individuální přístup, poradenství a

kvalitní suroviny, čímž je nakupování přínosem a zákazník je spokojený.

Čajovna Ing.Zdeňka Nepustila (www.dobrecaje.cz)

Prodej bonsají a potřeb pro pěstitele

Občerstvení (www.mkcatering.cz)

Skákací hrad pro děti (so 14.00 – 17.00 hod)

Vstup možný se psy

 

Vstupné 60Kč

 

Stále jsou k dispozici volná prodejní místa a reklamní plochy

(info na bonsaimerklin@seznam.cz).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Přijďte s námi prožít krásný den, poznat malebné okolí merklínského zámku..

Setkat se s přáteli a seznámit se blíže s japonskou kulturou a lidmi, kteří mají blízko k přírodě..

Těšíme se zase po roce na Vás..

                                                                                    Tým Bonsai Merklín