Program výstavy Bonsai Merklín 2015

13.04.2015 14:54

BONSAI MERKLÍN 2015

XII. mezinárodní výstava bonsají a suiseki
23.-24.května / Zámek v Merklíně u Přeštic

Pod záštitou Velvyslanectví Japonska a hejtmana Plzeňského kraje


Zveme Vás na tradiční výstavu bonsají a suiseki - vystavují pěstitelé z Česka, Německa, Polska, Slovenska a Vietnamu.

 

Výstavu obohatí:

* expozice"Japonské svitkové obrazy Kakejiku" *
Využijte jedinečné příležitosti spatřit originální japonské malby krajin,
zvířat, květin a kaligrafií, či reprodukce známých originálů od Miyamoto
Musash. Svitky bude možné zakoupit.

www.japonska-kaligrafie.com


*expozice bambusů*

www.bambusy.cz


*čajovna*

www.dobrecaje.cz


*expozice "Ptáci"

- soubor plastik od japonské sochařky Hiromi Nakagawa


 

Časový harmonogram výstavy

Sobota 23.5.2015

Park

9.00 Ukázka Kung-fu - D.Šejna

Kung-fu studio Plzeň, www.hungkakungfu.cz


10.00 BUJINKAN  CZECH  DOJO, Plzeň

Jsme součástí celosvětového společenství, které uchovává a rozvíjí japonské bojové tradice. Předávají se tradiční formou přímého kontaktu mezi učitelem a žákem.  Ti z nás, kteří cestují do Japonska, mají možnost studovat pod vedením sókého Hatsumi Maasaki. 

Bujinkan stojí na přímé posloupnosti devíti tradičních bojových škol. V nejstarší z nich, Togakure rjú, je sóké 34. Mistrem. Studujeme  disciplíny boje beze zbraně i se zbraněmi. Nin-jutsu klade nároky na všestranný rozvoj každého studenta. Kromě samotných technik je třeba chápat příčiny a následky každého střetu.

"Já vás neučím bojovat, učím vás žít", říká sóké.

Zde v České republice máme dvacetiletou tradici. Prvním českým studentem je pan Luboš Pokorný, dnes respektovaný shihan který předává své znalosti po celém světě.  V Plzni cvičíme od roku 2001. Nejdůležitější vlastností každého studenta není ani rychlost ani síla ale vytrvalost.


11.00 Footwork - pilates pro zdravá chodidla, H.Hodanová

Práce chodidel - klenba nohy je velmi důležitá z hlediska funkce pohybového aparátu. Často se ale péče o ni zanedbává. Od ranného dětství je noha sevřená v botách, čímž je ovlivněná její důležitá funkce a tou je přenos informací z vnějšího prostředí postupně na všechny části pohybového aparátu. Tato změna způsobuje poruchu statiky a dynamiky svalstva klenby nohy, což se může projevit na kolenních kloubech, kyčelních kloubech, nebo na páteři. V konečném důsledku může v dospělosti dojít k propadnutí klenby nohy, což je velmi bolestivý stav, který se často řeší operační léčbou.  Může se zdát, že nenápadné problémy jako je bolest chodidel jsou krátkodobou záležitostí a nejedná se o nic vážného. Skutečnost je však jiná. I zdánlivě obyčejná bolest chodidel může být signálem pro dlouhodobější problémy. 

Držení těla a chůze

Pro správnou funkci pohybové soustavy je nezbytné mít pevný základ - držení těla (postura). Chodidla také významně přispívají k udržování rovnováhy. Jsou jedním ze smyslových orgánů, které informují řídící centra o nastavení těla a o vlastnostech podložky. Na plochu chodidel v kontaktu se zemí se rozkládá váha celého těla. Při chůzi jsou chodidla v kontaktu s podložkou jako první a díky své stavbě - tvaru příčné a podélné klenby - odpružují a chrání tak klouby a páteř před nárazy. Při poruchách nožní klenby ztrácí chodidlo tuto svoji funkci a tím dochází k abnormálnímu zatěžování kloubů a páteře. To se projevuje bolestmi nohou a zad a následným vývojem degenerativních změn ve vyšším věku.

Doporučujeme zájemcům donést podložku na sezení.

www.hely.cz 


13.00 Tameshigiri - sekací testy japonským mečem, J.Beneš

Ukázka Toyama Ryú Battójutsu, Iaidó - soubor technik (Kata) tasení japonského meče následované ukázkou Tameshigiri - sekací testy japonským mečem.

Po ukázce bude prostor k otázkám a povídání.


14.00 Intuitivní kresba: Všechny barvy stromů, M.L.Nováková

Workshop s pastelkami pro malé i velké. Přijďte si nakreslit svůj oblíbený strom tak trochu jinak, bez očí, srdcem.... (cca 120 min.).

Každý strom v sobě skrývá tisíce barev. Tolik barev, kolik jich lidské oko nedokáže ani zachytit. My je budeme vnímat pomocí vnitřního zraku a na papír je přeneseme automatickou kresbou - uvolněným kreslením, které umíme jako malí, ale časem ho zapomínáme a znovu si ho osvojujeme.

Doporučujeme zájemcům donést podložku na sezení.


15.00 Ukázka japonského umění karate,  Karatedó Steklý 

Karatedó Steklý založil v roce 1996 sensei Jan Steklý. Členská základna klubu je velmi široká - od čtyřletých dětí až po dospělé, neboť karate je možné cvičit v každém věku. V našem klubu se cvičí karate stylu Shotokan a klub je členem celosvětové organizace JKA (Japan Karate Association). Členství v této organizaci zaručuje dlouholetou tradici navazující na odkaz zakladatele karate stylu Shotokan mistra Gichina Funakoshiho a zároveň předávání nejnovějších poznatků současných japonských mistrů prostřednictvím sítě mezinárodních instruktorů, jedním z nich je i náš sensei Jan Steklý.  Při všech trénincích klademe důraz na etiku a vzájemnou úctu, která k tradičním bojovým uměním neodmyslitelně patří. Cvičíme v Děčíně, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Lounech, Jílovém u Děčína, Štětí, Praze, Zruči-Senci, Plzni, Trávčicích a Benešově nad Ploučnicí.


16.00 OSHO - aktivní meditace HEART CHAKRA MEDITATION, M.Valentová

OSHO aktivní meditace vychází z dlouholeté Sufi tradice. Jsou sestaveny a upraveny pro moderního člověka. Blíž jeho chápání a potřebám než klasická meditace.  Společně si prožijeme HEART CHAKRA MEDIATION. Jedná se o jednoduché spojení dechu, pohybu a fáze klidu. Které pomáhají zmírnit vnitřní stres a napětí. Tímto se uvolňují vnitřní bloky. Toto umožní energii srdce opět volně proudit. Vnitřní blokády přestávají existovat . Člověk cítí a vyzařuje klid, harmonii a svobodu. 

'' BÝT PŘIROZENÝ ZNAMENÁ SE UVOLNIT '' OSHO

Doporučujeme zájemcům donést podložku na sezení.

www.hely.cz 


Velký sál


9.00 Demo - bonsaje, P.Slovák, M.Kopsa, V.Stropek


13.30 Ikebana - H.Lstibůrková

Ikebana je staré japonské umění aranžování květin, které bylo do značné míry ovlivněno zenovým budhismem. Vytváření ikebany bylo považováno za formu meditace. Dnešní moderní ikebana je především druhem uměleckého sebevyjádření. A tak záleží jen na vás, čím se vám ikebana stane. Zda výtvarným koníčkem, relaxací v uspěchané době nebo druhem meditace. Vždy však bude terapií pro vaši duši. Ukázka vč. přednášky a možnosti vyzkoušení

www.puget.cz


14.30 Kouzlo zvuku Tibetských mís, F.Horváth

"Ten, kdo zná tajemství zvuku, zná tajemství celého Vesmíru."

Povídání o Tibetských mísách a předvádění jejich rozličného použití vč. meditačního koncertu.

Tibetské mísy jsou skvělým pomocníkem na cestě zdraví, cenným nástrojem na cestě meditace a vítaným učitelem v životě uspěchaného člověka. Používání zvuku tibetských zpívajících mís má v himálajské oblasti dlouhou tradici a není náhoda, že se tento nástroj začíná objevovat v naší západní společnosti právě dnes.

www.kouzlozvuku.cz


16.30 Aukce bonsají - licitátor I.Bárta

https://www.bonsaimerklin.cz/news/aukce-na-bonsai-merklin-2015/


Stan park

1.část

9.00 - 18.00

Pokračování soutěže ve tvarování

Workshop bonsaje - J.Marek (https://www.bonsai-greenhorn.cz/)

Využijte příležitost a doneste svoje stromy - bonsaje k úpravě, případně konzultaci. Služba je zcela zdarma.

10.00 - 12.00 Ukázky výroby podložek pod suiseki - J.Poupa

Každému suiseki přísluší speciálně upravená dřevěná podložka, které říkáme DAIZA (dai = podložka, za = vhodný, doplňující). Úkolem takto speciálně vyřezané podložky (daiza) je kámen vhodně doplnit, podtrhnout jeho jednoduchost, dodatečně zvýraznit jeho charakter, naopak výrazný kámen přitlumit nebo, je-li třeba, upravit jeho tvar.

2.část - ukázky, workshop, poradenství

13.00 - Tvorba doplňkových rostlin, M.Ašenbrenner

14.00 - Od jamadori k bonsaji, M.Ašenbrenner

                                

Salónek


Expozice japonských mečů, P.Bolf

10.30 a 13.30 - Přednáška o japonských mečích

Pavel Bolf se zabývá výrobou Japonských mečů tradiční technologií. Hlavním náplní jeho tvorby je objevování starých postupů a snaha reprodukovat čepele období Koto. Zaměřuje se zejména na čepele období kamakura a produkci školy Ichimonji. Několikrát navštívil Japonsko za účelem studia mečů.


Kaligrafie, A.Nohejl

dopoledne - workshop, odpoledne - psaní na přání návštěvníků

Adam Nohejl studuje japonský jazyk a kulturu (na FF UK v Praze) a japonskou kaligrafii (v ČR u Reného Skupého a prostřednictvím japonské federace Tóka). Mimo to cvičí japonské bojové umění aikidó. Hledá styčné body naší a japonské kultury a rád se věnuje výuce dětí (pravidelná výuka aikidó, workshopy kaligrafie).


SHOGI - Workshop Japonského šachu, M.Filip

Shogi (šógi) je starodávná strategická hra japonských generálů. Tato hra má v Japonsku dlouhodobou tradici. V západním světě není tak známá, ale věřte nám, že je to mnohem zábavnější hra než klasické šachy. Zároveň aktivním šachistům pomůže zlepšit svou hru alespoň o jednu třídu. A pokud nám nevěříte, přijďte si s námi zahrát. :) Kromě čistě japonského značení existuje i mezinárodní přepis značek, ale ten se špatně shání a hra tím ztrácí orientální kouzlo. Aby se hra rozšířila i u nás, skombinovali jsme japonské znaky s mezinárodními a to tak, že si i naprostý laik může zahrát japonské šachy shogi proti rodilému Japonci.

www.shogi.cz


Neděle 24.5.2015

 

Park

9.00 Ukázka Kung-fu - D.Šejna

Kung-fu studio
Plzeň, www.hungkakungfu.cz


10.00 Tameshigiri - sekací testy jap.mečem, J.Beneš

Po ukázce bude prostor k otázkám a povídání.


11.00 OSHO - aktivní meditace HEART CHAKRA MEDITATION, M.Valentová


13.00 Footwork - pilates pro zdravá chodidla, H.Hodanová


14.00 Ukázka sokolnictví, Dravci Penthea

Setkání s dravými ptáky na vlastní kůži.

https://dravci-penthea.cz/sdružení


Velký sál

 

10.00 Tradiční čínská medicína, D.Šejna

Každá nemoc v těle je propojena s naší duší. Povídání o tom jak se vyvarovat příčin nemocí a když už přijdou, co udělat pro uzdravení. David Šejna se věnuje více než 20 let této medicíně a bojovému umění.

Kung-fu studio Plzeň, www.hungkakungfu.cz


11.30 Léčivé poklady země, J.Skobla

Přednáška o léčivých kamenech s praktickou ukázkou.

www.cestouharmonie.eu


12.30 Aromaterapie "Všechny vůně stromů", M.L.Nováková

Speciální přednáška pro milovníky bonsají zaměřená na vůně stromů - jehličnany, listnáče, keře a jejich květy. Aneb jak pomocí aromaterapie vnímat duši stromů. Během přednášky se postupně seznámíme s vybranými éterickými oleji a jejich účinky na prostor kolem nás i na naše zdraví. Každou vůni budeme vnímat a hledat, zda s námi souzní a jak nám může pomoci. 

Michaela Nováková

Profesně se zaměřuje na poradenství v oblasti osobního rozvoje, zdraví a vztahů, aromaterapii a masáže. Je lektorkou kurzů pro ženy, meditací a automatické kresby. Pořádá pobyty v přírodě a učí přirozenému bytí. V současné době studentka Institutu aromaterapie a přírodní léčby. "Kouzlu aromaterapie jsem propadla již před lety, bez vonných pěstících olejů a přírodních parfémů si již život nedokážu představit. Aromaterapií jsem začala léčit nejdříve sebe a svou rodinu a od roku 2013 se věnuji přípravě aromaterapie na míru ve své profesionální praxi."

https://www.simbis.cz/


14.30 Za chutí a vůní bylinek , A. Lehmannová

Zahradnická dílna pro pro dospělé a děti v doprovodu rodičů
Pojďte s námi na výlet do voňavého světa bylinek. Poradíme vám, jak bylinky pěstovat v nádobách na balkoně a za oknem, jak o ně pečovat bez chemie, jak je sklízet a zpracovávat. Společně si vyrobíme bylinkové máslo a ochutnáme lahodnou letní bylinkovou limonádu, kterou si snadno připravíte i u vás doma.  Dílnou Vás provedou Alena Lehmannová a Martin Horňák

www.prirodni-zahrady.cz


Stan park

 

1.část

9.00 - 16.00 Workshop bonsaje - P.Slovák, M.Kopsa, V.Stopek

2.část - ukázky, workshop, poradenství

11.00 - Výroba bonsajových misek, P.Weingärtner

13.00 - Tvorba doplňkových rostlin, M.Ašenbrenner

14.00 - Od jamadori k bonsaji, M.Ašenbrenner


Salónek

 

Expozice japonských mečů, P.Bolf

10.30 a 13.30 Přednáška o japonských mečích

Kaligrafie, A.Nohejl

- dopoledne
- workshop, odpoledne psaní na přání návštěvníků

 

Atrium

 

11.00 Komentovaná prohlídka - bonsaje - I.Bárta

Přijďte poslouchat a ptát se na vše, co vás zajímá o vystavených bonsajích


Po oba dny
- prodej bonsají a potřeb pro pěstitele, občerstvení


Focení povoleno / Vstupné 60Kč


Přijďte s námi prožít den v japonském duchu..


Tým Bonsai Merklín