Václav Míčka - roubování - přikájení - hřížení .. pokračování

14.08.2017 15:16

Vážení přátelé!

Zasílám Vám,  tak jak jsem slíbil, výsledky  ukázek prezentovaných na  mé  přednášce

o roubování - přikájení - hřížení v Merklíně při konání výstavy dne 27.5.2017 od 13.00 hod.


Hřížení granátového jablka

Obr. č. 1

Kmen byl pevně zafixován a v místě kde je květník, byl naříznut cca z 90 % a do mezery byla zasunuta umělohmotná destička. Na ránu byl použit tekutý stimulátor od pana Vondruše. Po mírném zaschnutí stimulátoru byl na kmen umístěn rozříznutý umělohmotný květináč a byl zafixován umělohmotnou páskou. Po zasypání substrátem a následném zalití byl granátovník umístěn do zimní zahrady na plné slunce.    

Obr. č. 2

Dne 20.července 2017 po kontrole kořenového balu jsem přistoupil k rozdělení rostlin.

Obr. č. 3

Zde je poměrně bohatý kořenový bal, který rostlina vytvořila za necelé dva měsíce.

Obr.č. 4

Zde je vidět umělohmotná destička, kterou byl přerušen tok živin a vody a nad kterou se vytvořil nový kořenový bal. 

 Obr. č. 5

Odhřížený granátovník jsem umístil do umělohmotného květníku s lehkým propustným substrátem a dal do zahrady na čtrnáct dnů do polostínu. Následně bude přihnojen a vystaven plnému slunci. Na konci září dojde k přemístění do zimní zahrady, kde přezimuje. Brzy na jaře bude přeroubován zakrslou variantou Nana, která bohatě kvete a plodí.


Roubování citrusů

Obr. č. 6.

Při ukázce roubování byla na podložku citroníku naroubována stará japonská odrůda
mandarínky  Sunki 6.  Protože koncem června  už není pro roubování nejvhodnější doba,
umístil  jsem rostlinu na zahradu do volné půdy tak, aby měla plné ranní slunce cca do 10,00 hodin a pak již byla přistíněna. Na konci září bude opatrně přemístěna do bonsajové misky tak, aby nedošlo  k opadání zeminy z kořenového balu a bude  umístěna do zimní zahrady. V únoru dojde k přesazení. Bude zcela odstraněn  původní substrát s omytím  kořenů. Mandarínka bude zasazena  do bonsajové misky do směsi pemzy a akadamy v poměru 2:1. Odrůda mandarinky Sunki 6 je vhodná na bonsaje vzhledem k drobnému listu a  velikosti plodů do 3 cm. Plody jsou jedlé, velmi voňavé a velmi kyselé. Proto se používají místo citronů do čaje.


Přikájení kořenů k japonskému javoru Acer  palatum

Obr. č. 8

Výsledek se dozvíme až příští jaro. Do té doby nebudu javor kontrolovat, protože spěch je u tohoto postupu největší nepřítel. 


S pozdravem Václav Míčka